Посоветуйте хороший смартфон по адекватной цене

Мобильная связь, компьютеры и интернет.

Посоветуйте хороший смартфон по адекватной цене              28 янв 2016, 15:42

Всем доброго времени суток! Хочу купить смартфон, но не знаю какой выбрать, так как выбор огромный, но нужен качественный телефон, по оптимальной цене. Переплачивать не хочу, поэтому выбираю в интернет магазинах, сравнивая цены и модели. Пока присматриваюсь к вот этой модели Xiaomi Redmi 3 16Gbhttp://ru-mi.com/xiaomi-redmi-3-16gb-zolotoy . Понравилось что камера нормальная 13-мп камера, долгая зарядка и тоненький корпус с красивым дизайном. У кого опыта побольше в выборе таких телефонов, может посоветуете что нибудь дельное? Как вы бы оценили характеристики выбранного смартфона? На какие модели вы бы посоветовали обратить внимание?
blackwolf

Re: Посоветуйте хороший смартфон по адекватной цене              29 янв 2016, 22:22

blackwolf писал(а):Всем доброго времени суток! Хочу купить смартфон, но не знаю какой выбрать, так как выбор огромный, но нужен качественный телефон, по оптимальной цене. Переплачивать не хочу, поэтому выбираю в интернет магазинах, сравнивая цены и модели. Пока присматриваюсь к вот этой модели Xiaomi Redmi 3 16Gbhttp://ru-mi.com/xiaomi-redmi-3-16gb-zolotoy . Понравилось что камера нормальная 13-мп камера, долгая зарядка и тоненький корпус с красивым дизайном. У кого опыта побольше в выборе таких телефонов, может посоветуете что нибудь дельное? Как вы бы оценили характеристики выбранного смартфона? На какие модели вы бы посоветовали обратить внимание?

ксиаоми по отзывам людей пользующихся около года - какашка полная. я юзаю европейские бренды - производятво хоть и китайское, но сборка совершенно другая, да и материалы по лучше. ну а если не придерживаться ностальгии по брендам, то можно брать новинке - китайцы тоже выстреливают разок-другой и только потом начинают накатом продавать пургу. тот же Prestigio Wize E3 - отличный тел по цене 4990. кто не верит, может посмотреть обзор и сравнить параметры со своим смартом.
JamboIV

Re: Посоветуйте хороший смартфон по адекватной цене              11 фев 2016, 10:01

Я бы взял Meizu M2 , на картинке показаны характеристики - http://dx.ua/AuFbquz4WmuSd.
Бюджетный хороший смартфон, по низкой цене - очень хорошее качество.
Zhevago

Re: Посоветуйте хороший смартфон по адекватной цене              19 авг 2016, 15:39

Китайские смартфоны сейчас пользуются популярностью. Очень хорошие характеристики дают за небольшую стоимость. Да и по качеству намного лучше электроника чем раньше. Я вот недавно купил новый смартфон Lenovo P70, очень доволен покупкой. Сразу подключил безлимитныйот Йота, он в наше время просто необходим.
Последний раз редактировалось lyrschik 28 фев 2017, 16:01, всего редактировалось 1 раз.
lyrschik

Re: Посоветуйте хороший смартфон по адекватной цене              20 сен 2016, 16:36

Добрый день! Ну, смартфон это хорошо ну а еще лучше когда у вас еще и красивый номер и надежный оператор сотовой связи. Я тут очень интересный сайт присмотрел http://www.sim-trade.ru/pages/number/0-2-0-1-0 которым решил и с вами поделится. Здесь есть возможность стать владельцев такого номера, вы только посмотрите и сами убедитесь.
Viktor74

Re: Посоветуйте хороший смартфон по адекватной цене              29 сен 2016, 22:30

Четвертый айфон сейчас очень недорого можно купить) Правда новых практически не осталось в наличии, но вот здесь пока еще есть http://spb.aport.ru/apple_iphone_4s_8gb/mod470158
messi

Re: Посоветуйте хороший смартфон по адекватной цене              11 окт 2016, 07:48

Я себе смартфон ZTE Nubia Z9 Max взяла, за свою цену вполне достойный гаджет, работает быстро без глюков, камера неплохая, зарядку опять же долго держит.
HaTali

Re: Посоветуйте хороший смартфон по адекватной цене              26 окт 2016, 17:19

Смартфон это хорошо, а вот еще лучше когда и номер красивый и оператор связи вас устраивает. Обратитесь в мтс красивый номер на выбор вас точно порадует, а вот кстати и ресурс , которым можете воспользоваться, это интернет-магазин Сим-Трейд . Я сам тут часто делаю покупку, так что заверяю вас, это очень хорошая возможность.
Arsencho

Re: Посоветуйте хороший смартфон по адекватной цене              06 дек 2016, 10:28

асус зенфон гоу самый лучший!
Mirawka

Re: Посоветуйте хороший смартфон по адекватной цене              07 апр 2017, 15:58

rusyana писал(а):номи

Родителям такой фирмы покупал, только не смартфон, а самый обычный - кнопочный. Телефон стоит своих денег, и по качеству хороший, не смотря на то, что китаец.
homyak

Re: Посоветуйте хороший смартфон по адекватной цене              11 апр 2017, 10:36

Сейчас на рынке столько выбора, что аж глаза разбегаются и не знаешь какой выбрать, потому что нет доверия. Столько фирм, и на какую обратить внимания. Это не легкий вопрос. Я вам могу сказать с уверенностью на все 100, что покупайте айфон и не будет у вас никаких проблем. И это не потому что это раскрученный телефон, нет а потому что он надежный, быстрый, не тормозит, им пользоваться реально комфортно. И еще я нашел такой выгодный магазин, где можно купить по цене, как за границей, вот можете сами убедиться в этом http://mi-meizu.ru/magazin/folder/apple-in-usa Цены ниже на 40 процентов - это как минимум. А все потому что они телефоны возят с Америки и тут их продают. Поэтому такая цена получается. Когда первый раз на них вышел, я не поверил, что существуют такие цены, но потом когда начал разбираться, еще не мало пообщался с менеджером, понял, это все потому что нет никаких лишних накруток. В итоге сделал себе заказ. Магазин выполнил все свои обещание на все 100, телефон новенький, с гарантией, все официально, как и должно быть. Есть гарантия. Аж самому не вериться, что такое бывает. Но все же есть. Так что зайдите сами и убедитесь. У меня сделка прошла удачно, очень довольный остался магазином.
Serjikkkk

Re: Посоветуйте хороший смартфон по адекватной цене              28 апр 2017, 13:11

MEIZU M3 NOTE
Уже пол года, проблем вообще нет.
Но есть еще один важный момент , не связанный с этим телефоном.
Важная для меня тема пополнение счета мобильного телефона.
Я часто езжу по работе на длительное время то в Узбекистан то Казахстан .......
Для того что бы постоянно быть на связи я подключился к местным операторам
... и когда забываю пополнить баланс Узбекистане - это для меня настоящая проблема.
Я нашел сервис https://www.kassa24.kz/mobile/foreign/uzbekistan , который дает возможность пополнить счет через сайт или приложение.
Deenn

Re: Посоветуйте хороший смартфон по адекватной цене              02 май 2017, 12:40

In this posting we will probably discuss different hints and tips, including thoughts for beachfront theme stationery, beach bridal gowns, locations, blooms, photography, in addition to beach styled favors in addition to decorations. beach wedding
Many Us couples consider undertaking the interview process special trip with regards to special day the spot that the scenery is not just beautiful, although getting at this time there and returning is very affordable. But prior to and your second half start shopping foreword into a wedding with Costa Rica, people better learn some Costa Rica marital life customs. custom marriage
For anyone who is finding the item hard to help plan ones dream marriage, maybe you must think of a marriage planner. This article assists you decide if you would like a skilled wedding planner or merely need a wedding planning guide to assist you to make ones dream become a. professional wedding
Your special day is easily approaching. It might be overwhelming to set up the many necessities of this special time. The nice thing is we have a fantastic opportinity for getting ease your marriage. Be completely ready through managing your special day needs that has a wedding blog site. wedding blog
From the leading wedding ceremony towards photographer, guarantee that everything is going smoothly. Every detail in this memorable day is significant. Before you're planning your marriage, read this post to read more. wedding mag
Are you done with purchasing video game titles or finding cash for month-to-month subscriptions as a way to play world-wide-web games? Web structured flash video game titles now include conquered anyone on the planet wide world-wide-web; players many around our world are using them. flash video game
Yet the earth in newborn stage with mobile gaming when compared with PC in addition to console video game titles. This document speaks around the developments that can overtake this mobile activity development circumstances in lots of years. mobile gamez
They include free demos, cheap member's program prices, and big selections connected with games for a variety of video activity counsels without the need of late expenses. Online video game titles rentals are your easiest option for all of your current video game playing needs. online video game
A newborn soft position exists the spot that the skull has not yet completely finished at labor and birth. The anterior fontanel is often about a couple inches wide which enables it to remain to some degree until the little one is all around eighteen months of age. baby spot
The summer months has started off and a number of us are intending to visit many cool in addition to chill getaway, may possibly be with spouse and children or selection of friends. Amsterdam has become the few superb cities with Europe, which often promises this cool characteristics beauty having spirit connected with true traveller destination. beauty city
Famous divorce attorney at law, Ed Sherman, promotes a Child-Centered Divorce process philosophy, quite not like our recent adversarial appropriate system which often produces miserable results such as Alec Baldwin-Kim Basinger challenge over custody. child center
However, you really should note we now have some young children that would prefer to learn by means of watching as an alternative to reading. There're known seeing that visual college students. kids mag
One the easiest way to welcome children into that world is usually to offer one of a kind baby treats. These gifts doesn't just who a true care you could have for your child, but they will also be an aid to delight the revolutionary parents in addition to hopefully gain their paper hearts. unique baby
But, many persons say they've already trouble locating time to see - in particular those chaotic parents and more so for anyone who is working, likewise. Here usually are some ways in which busy parents can buy time to help exercise. busy parents
Funeral poems generally is a way intended for parents to uncover their style and fit words with those inner thoughts and thoughts which will otherwise possibly be difficult to help verbalise at a really time. helping parents
Though there are various myths of this particular act connected with single infant, a baby of sole parents has the maximum amount of chance connected with thriving with his future to be a child exactly who lives having both moms and dads together. single parents
If your looking for a toddler drive on toy that can surely give your baby hours connected with imaginative engage in, not to bring up they'll really do the envy on the neighborhood, then most of these Corvette drive on toys ought to be given some sort of closer glimpse. toddler mag
Extremely bored on the daily repeating chores that you've got been doing for a long time now? Look at some particularly exciting, interesting, and enjoyment activities such as extreme activities. If you choose some adrenalin speed in accomplishing certain pastime, these particularly thrilling activities are your easiest venues. extreme sport
In the course of history, athletes for quite a while have many strived to realize the highest higher level of achievement doable and while, called by means of many bands, the somewhat new period Sports Mastery means the skill and idea of studying your sport so that you can reach the biggest levels connected with personal particular sports achievement. master sport
If you want sports, it is best to find a chain link sport to help play. Playing activities outdoors is a sensible way to get work out, get external, and use your spouse and children. There are various outdoor activities you can take aspect in with all your family and have absolutely lots of fun in addition to family things to do. outdoor sport
The hub of Dubailand, this world's major theme park your car and travel destination, you can expect nothing even so the best with regard to sporting facilities in addition to the residential in addition to commercial freehold Dubai property at this intent built location. sport city
These overseas magazines usually are mostly published in The english language. A wide variety of magazines really exist, which incorporates sports mags, fashion, economical, environment, traveling, agriculture, health and other issues from the society. sport mag
Image asked a lot of times what exactly sports bet portals usually are, as a lot as Now i am concerned it's a fancy name a great online bet exchange or methods to bet on the net. A great deal of Bookmakers include coined this phrase activities betting webpage, since it's an increasingly catchy strategy for saying on the net betting. sport portal
An abundance of sports lovers are betting within the sports day-to-day. If most of these sports lovers were actually having a sports bet system for making the picks for him or her everyday, then they may be winning the many sports craps bets. the sport
Studying in addition to cramming intended for different things and exams is usually nerve-wracking in addition to exhausting, this is why many students search for a way to discharge their pressure or to get a deviation using their company usual strenuous routine. One way is usually to become involved in sports. universal sport
In case you have always received a knack to get athletic, enjoy coaching and using the services of youth athletes you will be interested in investigating youth activities training. There are lots of resources available to assist you to decide if you would like try ones hand on youth activities training. youth sport
Condo insurance policies usually is included with the Get good at Policy affiliation insurance although knowing with this coverage in depth may require which you will want another insurance policy. Buying an extra policy will be sure that the house is covered to defend assets had. insurance master
Online insurance policies benefits places offer your enterprise and ones employees a great resource to help drastically shorten the professional medical plan practice. Learn more around the perks of employing an online gains portal on your small business's insurance cover. insurance portal
When this insurance consumer does call, therefore, that is a vital probability to persuade the purchaser to pay for us. Some center sales ability and tactics will enormously assist your support services team. insurance team
You will not know when you will want your insurance. Getting by point Some sort of to position B has never been easier whenever using your unique car. You stay away from from running around catching this bus, MRT, or maybe taxi. Sometimes most of us run far too may errands each time and taking your own car could save you time and, in addition to, money far too from fares. insurance updates
Сообщение bebo
bebo

Re: Посоветуйте хороший смартфон по адекватной цене              25 дек 2017, 15:57

За такие деньги конечно будет сложно выбрать хороший телефон, а не китайский тем более. Могу вам посоветовать телефон который купила себе я недавно. Копия iPhone 7, не дорогой, но довольно хороший телефон, хоть и китайский. В нем мощная батарея на 4100 мАч, при активном использовании, заряда хватает спокойно на двое суток. Также не плохая камера. Телефон также достаточно производительный, игры на нем идут плавно, без глюков на высоких настройках. Подробнее почитать о нем и посмотреть его можете на . Там подробно расписана характеристика и его плюсы и минусы.
Ponka26

След.

Вернуться в Компьютеры и другая электроника